Autor:
Andres Tennus

Tartu Ülikoolis on valmistatud üle 12 000 ruutmeetri varjevõrke Ukrainasse saatmiseks


Uus aasta algab igaühe jaoks erinevalt. Tihti käivad aasta algusega kaasas lubadused, mida antakse enamasti iseendale näiteks hakata rohkem trenni tegema ja tervislikult toituma või veeta rohkem aega perega. Nimekirja võiks mahtuda ka lubadus leida aega heategevuseks või osaleda mõne vabatahtliku organisatsiooni tegevuses. Sellist võimalust pakub Tartu Ülikoolis MTÜ Aitan Kaitsta, mis ühendab Ukrainat abistavaid vabatahtlikke. 


Pea kolm aastat on Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudis ning molekulaar- ja rakubioloogia instituudis punutud varjevõrke Ukraina relvajõududele. See on meelirahustav tagalategevus, mis konti ei murra ja millega saavad hakkama kõik. Ka sel aastal ootame liituma uusi vabatahtlikke.  

Image
Fotode autorid: Kristel Kajak, Signe Värv

Vabatahtlikel on võimalik Tartu Ülikoolis kamuflaažvõrke ja kiivrikatteid punuda 

  • Omicumis (Riia 23b/2) igal tööpäeval kella 9–17 (kontaktisikud: Signe Värv, signe.varv@ut.ee).

Kohapeal on alati olemas ka juhendaja, kes annab esmased näpunäited, kuidas teha kvaliteetset varjevõrku, mille kaitsefunktsioon oleks tagatud. 

Lisaks punumisele on vabatahtlikud korraldanud kampaaniaid, et koguda tsiviilelanikele koolitarbeid ja mänguasju, ning saatnud Ukrainasse hooajalisi lasteriideid ja jalanõusid, rindele hügieenitarbeid, kauasäilivaid toiduaineid, kaevikuküünlaid, akupankasid ja muid abivahendeid. Haiglatesse on saadetud voodiriideid, T-särke ja dressipükse.  

Lisaks koovad paljud vabatahtlikud villaseid sokke, mida samuti võrkudega kaasa pannakse. Nende järele on nõudlus siiani suur. Enamik materjale jõuab meieni taaskasutusest, seega on tegevuse kulu väike. Lisaks füüsilisele abikäele on võimalik annetada MTÜ Aitan Kaitsta kontole EE487700771011351792 (selgitus: Tartu konto).

Kuni 2. veebruarini käib ka kampaania „Küünlavaha kogumine küünlapäevani“, mille jooksul saab Jakobi 2 õppehoone fuajees olevasse pappkasti tuua vahajääke, millest valmistatakse kaevikuküünlaid. Küünlajäägid võivad olla koos tahi ja ümbrisega. Varjevõrgu jaoks sobilikku tekstiilimaterjali kogume aasta läbi, kuid käimasolevate kogumiskampaaniate kohta saab värskeima info punumiskoha kontaktisikutelt. Jakobi 2 võrgupunujatel on ka meililist (jakobi2.varjevorgud@lists.ut.ee), millega saab liituda iga huviline Sympa veebikeskkonnas. Liitumissoovi võib saata ka otse Kristel Kajakile (kristel.kajak@ut.ee).

Varjevõrke on MTÜ Aitan Kaitsta egiidi all punutud alates 2022. aasta märtsist üle Eesti. Selle aja jooksul on Ukrainasse saadetud 55 000 ruutmeetrit varjevõrke ja 5200 kiivrikatet. Esimesed varjevõrgud saadeti Tartu Ülikoolist Ukrainasse 13. aprillil 2022. Sellest saati on mõlemas ülikooli punumiskohas valminud 12 599 ruutmeetrit varjevõrke ja 1202 kiivrikatet.  

Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 raames käisid eelmise aasta veebruaris Tartus Euroopa ajakirjanikud, kes külastasid ka ülikooli punumiskohti. Omicumi võrgupunumiskohast kirjutati Prantsuse väljaandes LeDevoir, Philosophicumi punujate tegevusest saab katkendeid vaadata Saksa meediakanali VDR filmist.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Eesti raamatu aasta konverentsi bänner

Raamatukogu alustab eesti raamatu aastat konverentsiga

inimeste siluetid

Karjäärikonverentsil on luubi all doktorikraadi väärtus tööturul

Ülikooli peahoone, vabariigi aastapäeva aktus

Eesti Vabariigi 107. aastapäeva kontsertaktus